
Opastus
Once upon a time, there was a town you never wanted to leave.
Kristiinankaupungin Opasyhdistys ry:n 15 auktorisoitua opasta toivottavat vieraat tervetulleiksi tutustumaan kaupunkiin seitsemällä eri kielellä: ruotsiksi, suomeksi, englanniksi, viroksi, espanjaksi, venäjäksi ja ranskaksi. Tarjolla on perinteisiä kaupunkikierroksia sekä erilaisia teemoihin uppoutuvia retkiä niin lapsille kuin aikuisille. Kierros voidaan toteuttaa kävellen tai bussilla — tai yhdistämällä molemmat.
Esimerkkejä teemaopastuksista: Kaupungin keskustan puutalokierroksen lisäksi tarjoamme useita erilaisia teemakierroksia, kuten Kissojen kujat, Eevi Mannerin ja Kaisu Tuokkon jalanjäljissä, Vanhan ajan opastettu kierros rouva Starckin kanssa ja muita.
Kaisun ja Eevin jalanjäljissä
Tervetuloa uudelle opastetulle teemakierrokselle!
Kristiinankaupungissa alkaa uusi opastettu kävelykierros, jossa seurataan kirjailija Kaisu Tuokon ja hänen luomansa hahmon Eevi Mannerin jalanjälkiä. Kierroksella vieraillaan Eevi Manner -kirjasarjan keskeisillä tapahtumapaikoilla Kristiinankaupungin keskustassa ja kuullaan kiinnostavia tarinoita. Erityisesti kirjojen faneille kierros tarjoaa ainutlaatuista tietoa, jota ei ole saatavilla muualta.
Kierroksen aikana nähdään muun muassa, missä Jonas, Eevi ja Mirek asuvat, sekä missä Ella ja Isla jakavat salaisuutensa Eeville. Lisäksi tutustutaan kirjailija Kaisu Tuokon lapsuudenkotiin ja hänen suosikkipaikkaansa.
Varaukset
Opastuksia järjestetään kysynnän mukaan. Varaa siis opastus vaikka lahjaksi ystävälle, perheelle tai itsellesi! Huom! minimi 4 henkilöä. Varaukset tulisi tehdä vähintään 1 viikko ennen opastusta.
Hinta: 15,00 € / henkilö
Voit tehdä alustavan varauksen verkkolomakkeen kautta (katso alhaalla). (HUOM! Kirjoita verkkolomakkeen Muita toivomuksia -kenttään "Kaisun ja Eevin jalanjäljissä")